مشاور تحصیلی یک راهنما و یک راه نشان برای یک دانش آموز در طول تحصیلش هست. اما یه مشاور خوب چه ویژگی داره یا اصلا چرا باید یه مشاور تحصیلی کنارمون باشه؟ موسسه زودبیست از سال 1396 در زمینه مشاوره فعالیت داشته و در حال حاضر با 750 مشاور رتبه برتر کنکور قوی ترین موسسه در کشور میباشد. چرا زودبیست خوبه؟ میتونی بری و ببینی و برای ثبت نام در طرح مشاوره زودبیست هم میتونی کلیک کنی و از طرح هامون مطلع بشی.

مقدمه

دانش‌آموزان کنکوری در سال‌های آخر با چالش‌های گوناگونی مواجه هستند و سوالات متعددی ذهن آن‌ها را درگیر می‌کند. این این برهه برای دانش‌آموزان مقطع حساسی تلقی می‌شود و بخش قابل توجهی از آینده آن‌ها را می‌سازد. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که وجود یک مشاور کاربلد تا چه اندازه در موفقیت دانش‌آموزان کنکوری موثر است؟  آیا بدون دریافت راهنمایی و مشاوره، یک فرد توانایی رسیدن به مسیر موفقیت را دارد؟ هزینه‌های مالی و مشکلات اقتصادی تا چه اندازه در انتخاب مشاور برای دانش‌آموزان کنکوری تاثیر داشته است؟ چگونه می‌توان یک مشاور تحصیلی خوب را متناسب با بودجه اقتصادی خانواده پیدا کرد؟

 چرا مشاور تحصیلی داشته باشیم؟

چرا مشاور تحصیلی داشته باشیم

 کنکور یکی از مراحلی است که سبک زندگی آینده فرد را مشخص می‌کند و اتفاقات بسیاری از آینده شما را رقم می‌زند. بنابراین می‌توان گفت که سال‌های کنکور یکی از با ارزش‌ترین سال‌هایی است که شما در زندگی خود تجربه می‌کنید و باید اهمیت بسیار زیادی برای آن قائل باشید. افراد بسیاری هستند که اهداف بزرگ و بلند مرتبه ای در ذهن خود پرورش می‌دهند اما مسیر موفقیت و چگونگی رسیدن به آن را نمیدانند. در این باره لازم است از افراد متخصص و کاربلد کمک بگیرند تا راه رسیدن به اهدافشان برایشان هموارتر شود.

 انتخاب صحیح یک مشاور کاربلد به شما کمک می‌کند تا از زمان و توان خود بهترین استفاده را ببرید و با صرف کم‌ترین انرژی، بیشترین بازدهی را داشته باشید.

 یک مشاور خوب چه ویژگی هایی دارد

 در این قسمت با برخی از ویژگی‌های یک مشاوره تحصیلی خبره آشنا می‌شویم.

 تجربه

 حتماً می‌دانید که هر فردی نمی‌تواند مشاوره خوب و تخصصی به شما ارائه کند. فرد مشاور باید دارای دانش بالا باشد و مسیر مورد نظر شما را تا حدودی تجربه کرده و آن را به موفقیت رسانیده باشد. فردی که فراز و نشیب‌های مسیر پیش روی شما را تجربه کرده است بهترین کسی می‌باشد که می‌تواند مشاوره خوب و قابل درک به شما ارائه کند.

 یک مشاور خوب باید به دروس فعلی و پیش روی شما آگاه باشد و مشکلات و دغدغه‌های یک فرد در این باره را به خوبی بشناسد. مهم‌ترین ویژگی یک مشاور خوب این است که در مسیر مورد نظر شما بهترین نتیجه را کسب کرده و به موفقیت رسیده باشد.

 یک مشاور تحصیلی خوب کسی است که دید بسیار گسترده و مطلوبی به کنکور دارد و خودش تجربه موفقیت آمیز گذر از این مرحله را دارا است. چنین فردی می‌تواند عبور از این مسیر سخت را برای شما آسان کند و شما را به سمت اهداف مورد نظر تا سوق دهد.

 ارائه برنامه مناسب

 یک مشاور تحصیلی خوب ابتدا باید دانش‌آموز خود را بشناسد و نقاط ضعف و قوت وی را بداند. بدیهی است که نمی‌توان برای همه دانش‌آموزان یک برنامه واحد تجویز کرد زیرا هر دانش ‌موزی نقاط ضعف و قوت مختص به خودش را دارد و یک نسخه واحد برای تمامی دانش‌آموزان پاسخ مطلوبی در پی ندارد. بنابراین مشاور وظیفه دارد که پیش از ارائه برنامه مختص به شخص، ابتدا از وضعیت تحصیلی و شخصی دانش‌آموز خود مطلع شود.

 پشتکار بالا

 یک مشاور خوب باید پیگیر وضعیت تحصیلی دانش‌آموز خود باشد. این امر علاوه بر سوق دادن دانش‌آموز به سمت اهداف درسی موجب می‌شود که اطمینان خاطری برای وی فراهم شود و در اجرای برنامه اشتیاق بیشتری پیدا کند. یکی از وظایف مشاور تحصیلی چک کردن پیاپی و وضعیت تحصیلی دانش‌آموز می‌باشد تا به سرعت از روند مطالعاتی آن آگاه شود.

  تاثیر مشاور تحصیلی در قبولی کنکور

مشاور تحصیلی و موفقیت در کنکور

برای انجام هر پروسه ای لازم است که یک فرد مسائل و شرایط موجود را مدیریت کند. هر فردی در زمینه متخصص می‌باشد و توانایی مدیریت و ساماندهی تمامی مسائل را ندارد بنابراین نمی‌تواند در تمامی زمینه‌ها عملکرد موفقی داشته باشد. این امر ایجاب می‌کند که در هر زمینه‌ای با یک فرد کارشناس مشورت داشته باشیم و طی روند مسیر او را از اوضاع و احوال روند کاری باخبر کنیم.

 پروسه کنکور نیز شرایط  سختی دارد و دانش آموز می‌بایستی در مدت زمان کوتاه، مهارت‌های بسیاری را کسب کند و بتواند موارد نظیر زمان استرس دانش افزایی و غیر را مدیریت کند. در بسیاری از مواقع خانواده‌ها و خود دانش‌آموز از انجام این امر ناتوان هستند و برای پیشبرد اهداف خود از مشاور کمک می‌گیرند.

 یک مشاور خوب در زمینه درسی و روانی به شما کمک شایانی می‌کند و می‌تواند بار بزرگی را از روی دوش خانواده و خود فرد بردارد. مشاور اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی برای شما تعریف می‌کند و با کمک وی شما به صورت برنامه‌ریزی شده و سازماندهی شده مسیر پسش روی خود را طی می‌کنید؛ همچنین به شما کمک می‌کند تا از توانایی های خود و نقاط قوت و ضعف خود اطلاع پیدا کنید و با پرورش آن‌ها نتیجه بهتری کسب کنید.

  مشاور تحصیلی به دانش‌آموز کمک می‌کند که رشته‌های تحصیلی مختلف و موقعیت‌های کاری آینده را بهتر بشناسد و با بررسی دقیق آن یک انتخاب صحیح را داشته باشد. قطعاً در اطراف خود افرادی را مشاهده کرده اید که پس از ورود به دانشگاه‌ متوجه شده اند که به آن رشته علاقه‌ای ندارند و بعد از گذراندن مدت زمان زیادی مسیر خود را تغییر داده‌اند. مشاور می‌تواند از بروز اتفاقاتی از این قبیل جلوگیری کند و به شما در حفظ زمان کمک کند.

 وجود یک مشاور تحصیلی تا چه اندازه لازم است

  حتما تا به حال احساس ناامیدی را تجربه کرده اید و شاید گاهی با خودتان گفته اید که من نمی‌توانم! این حس تنها به سراغ شما نیامده است و تقریباً تمامی دانش‌آموزانی که در این برهه سخت قرار دارند این حس را تجربه کرده اند. یک مشاور در تمامی مراحل تحصیلی و روحیه شما در کنار شما خواهد بود و از راه صحیح و تخصصی شما را راهنمایی می‌کند و نمی‌گذارد از مسیر اهداف خود دور شوید. یک مشاور خوب به شما انگیزه دوباره می‌دهد و شما را به سمت تلاش بیشتر تشویق می‌کند.

 بسیاری از دانش آموزان کنکوری نمی دانند از کجا شروع کنند؟ چه درسی را بیشتر بخوانند؟ با چه کتابی پیش بروند؟ برای هر درس به چه میزان زمان بگذارند؟  اما باید بدانند که مدت زمان کنکور بسیار محدود است و زمانی برای فکر کردن به مسائل حاشیه‌ای باقی نمی‌ماند؛ پس لازم است که سریعتر منابع خودشان را مشخص کنند و به مطالعه بپردازند. وجود یک مشاور تحصیلی می‌تواند شما را از هرگونه سردرگمی نجات بدهد و با ارائه یک برنامه اصولی و علمی متناسب با توانمندی شما بیشترین بازدهی را برای تان به ارمغان بیاورد.

 چرا برای کنکور مشاورتحصیلی داشته باشیم

 داشتن مشاور برای سال کنکور الزامی نیست اما لازم است بدانید که ۷۰ درصد از قبولی‌های کنکور در دانشگاه‌های معتبر کشور مشاور داشته اند. داشتن یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند مسیر را برای شما هموار تر کند اما لازم است که به انتخاب مشاور نیز توجه بسیاری داشته باشید تا عملکردی معکوس برای شما اتفاق نیفتد. نوشتن برنامه تحصیلی روزانه به شما کمک می‌کند که علاوه بر داشتن تفریح و مدت زمان خوشگذرانی از حداکثر تایم خود برای تست زنی و مطالعه بهره‌مند شوید. این امر می‌تواند سهل انگاری را به حداقل ممکن برساند و فرد را با احساس مسئولیت بیشتری سر درس بنشاند.

 گاهی توقعات بیش از اندازه والدین موجب می‌شود که دانش آموز تحت فشار بسیاری قرار گیرد و استرس زیادی بر وی وارد شود. مشاوران تحصیلی می‌توانند خصوصیات و توانمندی‌های دانش آموز را بسنجند و میزان آن را به والدین اطلاع دهند و از متشنج شدن فضا جلوگیری کنند. همچنین می‌توانند استرس والدین را تا حد زیادی کاهش دهند و به آنان کمک کند تا بتوانند روحیه بیشتری به فرزندان خود بدهند. همان طور که می‌دانید خانواده نقش بسیار مهمی در میزان موفقیت دانش‌آموز دارد و می‌تواند نقش بسزایی را در کاهش استرس فرزندان داشته باشد.

 کلام آخر

 داشتن یک مشاور با مهارت به شما کمک می‌کند تا بتوانید این مسیر ناهموار را پشت سر بگذارید و با خاطر آسوده‌تری روی صندلی کنکور بنشینید. برای دریافت مشاوره تخصصی و برنامه‌های درسی می‌توانید از یکی از راه‌های ارتباطی زودبیست استفاده نمایید و با مشاوران خبره ما تماس برقرار کنید(تماس با ما). مشاورین زودبیست به شما کمک می‌کنند که به صورت تخصصی و منظم‌تری پیش بروید و نتیجه مطلوبی کسب کنید. تمامی مشاورین ما از رتبه‌های برتر کنکور می‌باشند و می توانند شما را در این راه به بهترین نحو یاری کنند.مشاوره تحصیلی رو به زودبیست بسپار رفیق.