در این مقاله به شما کمک میکنیم تا بتوانید با آمار دقیق و  میانگین درصدهای شیمی کنکور در چهار سال اخیر آشنا بشید و برنامه ریزی و تمرین صحیح در این درس داشته باشید . همچنین آمار و میانگین درصد درس شیمی  رتبه های برتر نیز ارائه خواهیم داد و در آخر نکات مربوط به مطالعه و برنامه ریزی درس شیمی را خدمتتون بیان می کنیم.

إِنَّ مَعَ العُسرِ يُسرًا﴿۶﴾
(آری) مسلّماً با (هر) سختی آسانی است،

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا

وقتی خودش قول داده پس دیگه اخه نگران چی هستی تو؟!…

کنکوری جان سلام.

همه ساله بررسی آمار و ارقام مربوط به کنکور همانند تعداد داوطلبان کنکور سالهای گذشته ، میانگین درصدهای دروس مختلف ، مقایسه ی میانگین درصدهای دروس مختلف ، درصدهای رتبه های برتر و… برای داوطلبان کنکور جالب و صد البته حائز اهمیت بوده.

 

میانگین درصد های شیمی کنکور تجربی

میانگین درصدهای شیمی کنکور در چهار سال اخیر:  

کنکور96 : 7.8 درصد

کنکور97 :8.8 درصد

کنکور98: 3.3 درصد

وغول مرحله آخر کنکور99 :6.5

میانگین درصدهای شیمی کنکور

میانگین درصد شیمی کنکور هم مانند سه درس ادبیات، عربی و زبان حالت نوسانی داشته و روند صعودی یا نزولی نداشته است. اما اینجا یک نکته بسیار جالب است که سال 98 کمترین میانگین درصد های کنکور مربوط به درس شیمی 3/3 درصد بوده است.

واما داوطلبان این میانگین را در سال 99 تا حدودی بالاتر بردند.

در سال 99 میانگین درصدهای کنکور تجربی مربوط به درس شیمی به 5/6 درصد افزایش یافته. و شیمی به رتبه ی سوم از آخر رسید.(کمترین میانگین بعد از دروس زمین و فیزیک) اما همچنان در کنکور ریاضی با میانگین درصد7/3 در جایگاه آخر قرار دارد.

در سال 97 هم درس شیمی بعد ازدروس فیزیک و ریاضی و در سال 96 هم بعد از درس فیزیک، درس شیمی کمترین میانگین درصد را به خود اختصاص داده است.

اگه طراحان عزیز به همین روند در بالا بردن سطح سوالات شیمی کنکور ادامه بدن انشالله در سال های آینده درس شیمی میانگین منفی پیدا خواهد کرد…

نحوه پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور توسط داوطلبان

کنکور97:

خب نکته اول مربوط به درصد 100 است که سال 97 کسی موفق به صد زدن درس شیمی در گروه تجربی نشد.

همچنین در سال 97 بعد از درس های ریاضی و زبان بیشترین تعداد منفی ها مربوط به درس شیمی بوده است.

اما در مورد درصد های بالای 50 هم در سال 97 دو درس ریاضی و شیمی کمترین افراد توانستند درصد بالای 50 را در این دو درس کسب کنند ( 2 درصد کل شرکت کنندگان)

کنکور98:

اما در کنکور 98 بعد از دروس ریاضی و فیزیک و زبان بیشترین آمار منفی مربوط به درس شیمی بوده است.

اما کمترین تعداد افرادی که توانستند دروس خود را بیشتر از 50 درصد بزنند بعد از دروس ریاضی و فیزیک مربوط به درس شیمی بوده است.

در کنکور98 ، 6 نفر به تمام سوالات شیمی پاسخ غلط دادند 33.3- % ! و تنها با زدن 3.3% داوطلبان میتوانستند 300000 نفر را پشت سر بگذارند.

و اما کنکور 99 :

تعداد نفراتی که 100 زدند :0 .که از این لحاظ با دروس زیست و زمین و ادبیات برابری میکند.

تعداد نفراتی که 0 درصد زدند : 87871

و تعداد نفراتی که منفی زدند : 115253

(تعداد کل داوطلبان 506729 )

اما کمترین تعداد افرادی که توانستند دروس خود را بیشتر از 50 بزنند بعد از درس زمین شناسی مربوط به شیمی است.

نحوه پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور توسط داوطلبان

 درصد شیمی رتبه های برتر کنکور

میانگین درصدهای رتبه های زیر هزار کشوری

کنکور97 : کمترین درصد :34.3     میانگین درصد:75.2     بیشترین درصد:92.2

کنکور98 :کمترین درصد:29.1       میانگین درصد:87.5      بیشترین درصد:100

کنکور99: کمترین درصد:20        میانگین درصد:61.8       بیشترین درصد:96.2

درسال 99 کمترین درصد و میانگین درصد رتبه های زیر هزار از سال های 97 و 98 کمتر بوده است.

مهمترین قسمت میانگین درصد شیمی رتبه های زیر 1000 کنکور سراسری است که شیمی بعد از دروس زیست و فیزیک بالاترین میانگین درصد را در سال 98 به خود اختصاص داده که نشان دهنده رقابت شدید در این درس است.

در سال 97 هم کمترین میانگین درصد بعد از دروس ادبیات و زبان مربوط به درس شیمی است که یک از دلایل آن سخت بودن بیش از حد سوالات در این درس بوده است.

در سال 99  هم کمترین میانگین درصد بعد از دروس زمین شناسی و ادبیات مربوط به شیمی است.

درسال99 در میان رتبه های زیر 1000، 140 نفر  در درس شیمی درصد زیر 50 داشتند که بیشترین تعداد بعد از دروس ادبیات و زمین شناسی است. و در این میان تمام درصدها بالای 20 درصد و سه نفردرصدی کمتر از 30 داشتند. و همچنین 5 نفر درصد بالای90 کسب کردند.

درصد شیمی رتبه های برتر کنکور

نحوه مطالعه شیمی:

خیلی به مفاهیم و حفظیات و همچنین تمرین های دوره ای توجه کنین و البته نباید باعث بشه مسائل روفراموش کنین.

فراموش کردن مطالب دروس شیمی مشکل بسیاری از کنکوری‌ها❗️

! هرچی خونده بودم از یادم رفته
! زحماتم به هدر رفت، چون همه درس‌ها رو فراموش کردم
شاید این روزها توهم فراموشی مطالب درسی مثل شیمی به سراغتان آمده و حسابی نگرانتان کرده است. باید بگویم برخلاف آنچه که فکر می‌کنید مطالب سرجایشان است و از ذهن شما خارج نشده! اگر فکر می‌کنید مطالب را فراموش کرده‌اید و چیزی از مباحثی که خواندید یادتان نمی‌آید این مقاله برای شماست.

🔺استرس! مهم ترین عامل فراموش کردن مطالب دروس از جمله درس شیمی کنکور

ممکن است هرچه به روز کنکور نزدیک شویم استرس از یاد بردن مباحث در شما بیشتر شود. هنگامی که این حس به سراغ شما بیاید بازده مطالعاتی تان به شدت کاهش پیدا می کند. این حس فراموشی در برخی درس ها مثل دینی، قسمت های حفظی شیمی، فرمول های ریاضی و فیزیک بیشتر دیده می شود.
نگران نباشید! این حس فراموشی کاذب است چرا که شما انبوهی از اطلاعات را در مغز خود دسته بندی کرده‌اید که نمی توان به یک باره همه آنها را به یاد آورد. اگر از تلقین‌های منفی (همه چیز را فراموش کرده ام) دوری کنید، مطمئناً با قرار گرفتن در شرایط کنکور همه را به یاد خواهید آورد.

✅راهکارهایی برای مبارزه با حس از یاد بردن مطالب

وقتی به خلاصه هایتان مراجعه می‌کنید انتظار دارید تمام مطالب کتاب یادتان بیاید که این موضوع توقعی بیجا از خودتان است. بهترین روش برای اینکه بدانید مطلب را فراموش کرده اید یا نه مراجعه به کتاب کمک آموزشی و زدن چندین تست به صورت تصادفی است. در واقع میزان آمادگی شما برای پاسخگویی به مطالب با تست زنی و پاسخ دادن به سوالات مشخص می شود. در صورتی که این کار را انجام دهید متوجه خواهید شد که احساس فراموشی صرفاً یک حس کاذب بوده است.

✅سازماندهی مطالب

يكي از عوامل اصلی اين كه در موقع جواب پس دادن مطالب به ياد ما نمي آيد اين است كه ما مطالب درسی را در ذهن خود خوب سازماندهی و طبقه بندی نكرده ايم. بنابراين هر اندازه اندوخته های حافظه را بيشتر سازمان دهيم، به همان اندازه بازيابی و يادآوری آن ها آسان تر خواهد بود. تهیه جداول و نمودارهایی به صورت خلاصه از مطالب درسی بسیار به سازماندهی مطالب در ذهن شما کمک می کند.

تكنيك انباشتی تكراری(بسیار مهم و مفید)هرگاه قصد كرديد مطالعه درس جديدی را شروع كنيد، حتماً در ابتدا دروس گذشته را سريع مرور كنيد. البته زمان مرور دروس گذشته، همواره بسيار كوتاه است و از 10 دقیقه بیشتر نمی‌شود. مرور بايد سريع، دقيق و با هدف به یاد آوری مطالب مطالعه شده گذشته انجام شود.

موارد زیر را در نظر بگیرید تا کم‌ترین فراموشی را داشته باشید:

✏️ درک معنای مطالبی که می‌خوانید
مطالب را به صورت عمیق مطالعه کنید و صرفاً حفظ کردن طوطی وار را کنار بگذارید درس شیمی هم که باید خوب فهمیده بشه

✏️ مطالبی که می خوانید را برای خودتان به زبان خودتان کنید تا در ذهنتان ماندگار شود

✏️ تمرین و تکرار را جدی بگیرید

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۲ از ۵
از مجموع ۴۹ رای
leo. felis eleifend dolor. ut pulvinar nunc eget justo venenatis, vulputate,