میانگین درصد ریاضی

اکثر داوطلبان رشته تجربی (بیشتر از 90 درصد) احساس می‌کنن که درس ریاضی بخاطر ضریب 6 و اینکه کمتر از زیسته اهمیت پایینی داره و به این درس کم توجهی می‌کنند. اما دوست خوبم همین دیدگاه باعث شده تا ریاضی کمترین آمار و میانگین درصد کنکور در چهار سال اخیر رو به خودش اختصاص بده و با انحراف معیاری که گرفته از زیست هم پر اهمیت تر بشه و نکته ی مهم اینه که موفقیت در کنکور به زیاد خوندن نیست و به هوشمندانه خوندنه.

عاشق اهدافت باش و در جهتشون اقدام کن…

اینو بدون که قدرتت نامحدوده، روح خدا در تودمیده شده، همه چیز ممکنه…

سلام به همه ی دانش آموزان کنکوری. امیدوارم حالتون عالی باشه.

و اما میرسیم به بررسی درصدهای ریاضی در کنکور های سالهای گذشته و در نهایت آموزش شیوه ی مطالعه ی ریاضی برای کسب یک درصد قابل قبول در کنکور سراسری.

داستان انحراف معیار: ضریب یک درس، تنها تعین کننده اهمیت اون درس نیست و آمار بالا هم بسیار تاثیر داره. درس ریاضی ضریب 6 داره و درس زیست ضریب 12؛ خب تو نگاه اول همه می‌گن درس زیست مهمتر از ریاضیه ولی بیا یه مقایسه انجام بدیم

سال 98 افرادی که ریاضی رو منفی زدن 48 درصد کل شرکت کننده ها بودن و افرادی که زیست رو منفی زدن 26 درصد کل شرکت کننده ها بودن یعنی وضعیت ریاضی حدودا 2 برابر بدتر از درس زیست بوده.                                                                                   افرادی که تو ریاضی درصد بالای 50 کسب کردن 2 درصد کل شرکت کننده ها بودن و افرادی که زیست رو بالای 50 زدن 10 درصد کل شرکت کننده ها بودن یعنی وضعیت تو درس ریاضی باز 5 برابر بدتره.

خب همین عوامل دست به دست هم داده تا اهمیت ریاضی از زیست هم بیشتر بشه.

به شدت در کنار بقیه دروس به ریاضی توجه کنید چراکه موفق کسیه که از نقطه ضعف رقیبان به نفع خودش استفاده کنه. ریاضی هم آنچنان درس سختی نیست و خوندنش قلق داره و با دونستن این قلق ها در زمان بسیار کم ریاضی رو می‌شه به نقطه قوت تبدیل کرد.

 

میانیگن درصد های ریاضی کنکور در چهار سال اخیر

کنکور96 :9 درصد                          کنکور97 :8.5 درصد     

 کنکور98 :6.7 درصد                    کنکور99 :7درصد

نکته اول :در4 اخیر میانگین پاسخگویی داوطلبان به سوالات ریاضی کنکور کمتر از 10 درصد بوده است.

نکته دوم: درس ریاضی سال 98 بعد از درس شیمی کمترین میانگین درصد رو به خودش اختصاص داده.

نکته سوم: در بررسی نمودار میانگین درصد های ریاضی کنکور به این نتیجه می‌رسیم که هر سال این میانگین شیب نزولی داشته و رو به کاهش می‌باشد به غیر از سال 99 که نسبت به سال گذشته 0.3 افزایش داشته است.

اما یک نکته جالب: وضعیت درس ریاضی به حدی وخیم می‌باشد که اگر داوطلبی تنها به سه سوال از 30 تست درس ریاضی پاسخ دهد از میانگین کل شرکت کننده ها درصد بیشتری کسب خواهد کرد.

میانیگن درصد های ریاضی کنکور در چهار سال اخیر

نحوه پاسخگویی به سوالات ریاضی کنکور در سه سال اخیر

کنکور97 :

میانگین درصد:8.5%          درصد منفی:219823 نفر(39 درصد داوطلبان)                             بیشتر از50 : 13437 (2 درصد داوطلبان)           درصد100 : 13نفر

کنکور98 :

میانگین درصد:6.7%           درصد منفی:270794 نفر(47 درصد داوطلبان)                                       بیشتر از50 :14104 نفر(2 درصد داوطلبان)            درصد 100: 44 نفر

کنکور99 :

میانگین درصد: 7%           درصد نفی :103252 نفر(20 درصد داوطلبان)                                          بیشتر از 50 :10864 (2 درصد داوطلبان)                درصد 100 :25 نفر                    درصد 0 :133844 نفر( 26 درصد داوطلبان)

کنکور 99 رشته ریاضی:

میانگین درصد:6.7%        درصد منفی:21225 نفر(15 درصد داوطلبان)                                             بیشتراز 50 :1831 نفر(1 درصد داوطلبان)                    درصد 100 :0 نفر             درصد0 :25109 نفر(18 درصد داوطلبان)

(چه چیزی باعث میشه کسانی که درصد منفی در این درس کسب کردند 20 درصد داوطلبان و کسانی درصد بالای 50 کسب کردند 2 درصد داوطلبان باشند؟!…)

درس ریاضی بیشتری آمار درصد منفی را به خود اختصاص داده است و اگر داوطلبی سال 98 به تست های درس ریاضی پاسخ نمی‌داد حدودا از نصف شرکت کننده های کنکور تجربی جلوتر می‌افتاد.

در سال 98، 9نفر به تمام سوالات ریاضی پاسخ غلط داده اند (33.3-% !) 44 نفر این درس رو 100% جواب دادند و تنها با زدن 6.7% میتوانستید حدود 300000 نفر را پشت سر بگذارید.  تنها 2 سوال!

و در سال 99  در کنکور تجربی، 18 نفر به تمام  یا اکثریت قریب به اتفاق سوالات پاسخ غلط داده اند. و در کنکور ریاضی یک نفر به تمامی سوالات پاسخ غلط داده است.(33.3-%)18

نحوه پاسخگویی به سوالات ریاضی کنکور در سه سال اخیر

میانگین درصد های رتبه های زیر هزار کشوری سه سال اخیر در درس ریاضی

کنکور 97:

کمترین درصد: 22.3               میانگین درصد:81.7          بیشترین درصد:100

کنکور 98:

کمترین درصد:22.3              میانگین درصد:82.5               بیشترین درصد:100

کنکور99 تجربی :

کمترین درصد:18.9            میانگین درصد:70.2            بیشترین درصد:100

کنکور 99 ریاضی:

کمترین درصد :23.1          میانگین درصد: 63.8             بیشترین درصد: 96.4

در میان رتبه های زیر هزار کشوری کنکور 99 درصد تک رقمی وجود نداشته است.

در کنکور تجربی سال 99 در میان رتبه های برتر دونفر در درس ریاضی درصد زیر 30 داشتند و 45 نفر درصد زیر 50.

در کنکور ریاضی سال 99 درمیان رتبه های زیر هزار کشوری هیچ داوطلب موفق به کسب درصد 100 نشد. و کمترین میانگین درصد در این میان بعد از دروس شیمی و ادبیات مربوط به درس ریاضی بوده است.

رس ریاضی بعد از درس زبان که کمترین درصد رتبه های زیر 1000 ، صفر درصد بوده و درس زیست که کمترین درصد رتبه های برتر 20.7 درصد بوده، جایگاه سوم را در کسب کمترین درصد توسط رتبه های برتر به خود اختصاص داده است

اما در مورد میانگین درصد هم در میان رتبه های برتر کنکور 98 درس ریاضی کمترین میانگین درصد را در بین تمام دروس اختصاصی کسب کرده است. ( اهمیت درس ریاضی را جدی بگیرید)

ولی خب دوستان این آمار افتضاح به این معنی نیست که با کسب درصد پایین در درس ریاضی می‌توان نتیجه خوبی گرفت؛ دقت کنید میانگین رتبه های برتر کنکور در درس ریاضی بیشتر از 80 درصد است یعنی برای پیوستن به جمع رتبه های برتر کنکور باید این درصد را کسب کنید که معادل پاسخگویی صحیح به 25 تست از 30 تست ریاضی کنکور است.

و نکته بعدی که باید دقت کنید این است که هیچکدام از داوطلبانی که در جلسه کنکور حاضر شدند به امید منفی زدن این درس نرفته اند ولی درصد منفی کسب کرده اند پس حواستان باشد که شما نیز دچار چنین مشکلی نشوید.

مهمترین عامل کسب درصد منفی یا پایین در درس ریاضی مطالعه اشتباه این درس است که عده بسیار زیادی درگیر آن هستند.

درصد ریاضی رتبه های برتر کنکور

روش صحیح مطالعه ی درس ریاضی

میانگین درصد پاسخگویی به سوالات درس ریاضی در کنکور تجربی ۹۶ حدود ۱۰ درصد بود. طبق آمار منتشر شده در پیک سنجش، حدود ۶۶ درصد داوطلبان حاضر در جلسه کنکور ۹۶ تجربی، درصد درس ریاضیشون کمتر از ۱۰ درصد بوده و فقط حدود ۴ درصد از کل داوطلبان کنکور توانستند بالای ۵۰ درصد ریاضی جواب بدهند.

اما چه چیزی باعث این آمار فاجعه شده؟!

علت را میتوان در روش های مطالعه این درس توسط داوطلبان جست و جو کرد.

چند ساعت در هفته ریاضی بخوانیم؟

ساعت مطالعه ی لازم برای هر درس به چند عامل بستگی دارده مثلا اپر شما در یک درس خاص مثل ریاضی ضعیف تر از سایر دروس هستید باید وقت بیشتری روی درس ریاضی بگذارید و اگر برعکس در درس خاصی مثل ریاضی خیلی قوی هستید و در عوض در یک یا دو درس دیگر خیلی ضعیف تر هستید قضیه برعکس میشه. اما برای یک دانش آموز یا فارغ التحصیل کنکوری، به عنوان مثال در رشته تجربی، که در دروس مختلف به یک اندازه ضعیف یا قوی است حداقل ۱۲ درصد (یک هشتم) از ساعت مطالعه هفتگی باید صرف درس ریاضی بشه و برای یک دانش آموز یا داوطلب کنکور ریاضی باید حدود ۳۰ درصد از کل ساعت مطالعه صرف درس ریاضیات بشه. مثلا اگه یک داوطلب تجربی ۵۵ ساعت در هفته مطالعه داره باید حداقل ۷ ساعتش ریاضی بخونه.

با استفاده از چه منبعی ریاضی یاد بگیریم؟

ابزارهای یادگیری ریاضی کلاس و جزوه و کتاب ها هستند. البته اگر پایه ریاضی ضعیفی دارید، یا با متن های خشک و خالی کتاب های درسی و کمک درسی ریاضی چندان ارتباط خوب و جذابی برقرار نمی کنید و یا سبک یادگیری شما سمعی – بصری است میتوانید از سی دی ها و فیلم های آموزشی هم استفاده کنید.

بعد از خواندن جزوه کلاس درس، باید برید سراغ کتاب درسی ریاضی و خط به خط کتاب رو بخونید و همه مثال های کتاب درسی و تمرین های حل شده و حل نشده کتاب درسی رو بخونید و حل کنید. همیشه چند تا از تست های کنکور سراسری مخصوصا در رشته تجربی عینا از مثال ها و تمرین ها و نکات متن کتاب درسی طرح میشه. پس متن کتاب درسی و مثال و تمرین های کتاب درسی خیلی مهم هستند.

در درس ریاضی فقط یاد گرفتن اولیه نکته ها و قضیه و فرمول ها کافی نیست بلکه باید علاوه بر یادگیری و فهم، حفظشون کنید چون سر جلسه آزمون ها و جلسه کنکور نه کتاب دارید و نه جزوه. پس اول مفاهیم و قضیه و نکته و فرمول ها رو باید یاد بگیرید و تست زیادی براشون حل کنید و بعد حفظشون کنید، برای جلوگیری از فراموشی باید این مطالب رو در فاصله های زمانی مشخص مرور کنید.

چه نوع تست های حل کنیم و چه زمانی باید تست ریاضی بزنیم؟

در درس ریاضی هم مثل فیزیک و برخلاف مباحث حفظی زیست و دروس عمومی میتونید بلافاصله بعد از آموزش مبحث و تمرین تشریحی، تست بزنید. تعدادی تست آموزشی از هر مبحثی که خواندید حل کنید و فعلا نیازی نیست زمان بگیرید بلکه بدون در نظر گرفتن زمان فقط تست می زنید چون فعلا فقط جنبه یادگیری و آموزشی دارند.

پس از تستهای آموزشی و تسلط روی مبحث میتوانید زدن تست های زمان دار را آغاز کنید.

چگونه دیوار ترس از ریاضی را خراب کنید؟

شاید بپرسید: مگر امکان دارد که ما ترس خودمان را از درس ریاضی به بیرون بیندازیم؟ اصلاً این موضوع شدنی‌است؟
پاسخ‌ من این است که: «نه ممکن نیست؛ به همین سادگی ترس آدم نمی‌ریزد و آدم وقتی از ریاضی می‌ترسد؛ می‌ترسد.»

چگونه ممکن است؟

پس چگونه آدم می‌تواند دیوار ترس خود را خراب کند؟
معنی جمله من – ترس‌تان از درس ریاضی را به بیرون بیندازید.­- این است که : «با اینکه می‌ترسید، باز هم ریاضی بخوانید.»
این جملات را به خاطر بسپارید:
«زمانی‌که خسته هستید؛ درس‌تان را بخوانید.»
«حال درس‌خواندن ندارید؛ درس‌تان را بخوانید.»
«تنها راه‌‌حل تمرکز نکردن، تمرکز کردن است.»
این جملات در جواب جملات دانش‌آموزانی است که می‌گویند:
«اول خستگی‌ام را به دَر میکنم و بعد درس‌ می‌خوانم.»
«حال ندارم پس درس نمی‌خوانم.»‌
«تمرکز ندارم، نمی‌توانم درس بخوانم.»
و در مورد درس ریاضی: «راه‌حل حمله کردن به ترس، با ترس حمله کردن است.»
باید این را یاد بگیرید و به خودتان عادت دهید.

حمله به ریاضی

در درس ریاضی، اولین حرفمان به خودمان این است که:  «با وجود ترس از ریاضی، این درس را می‌خوانیم.»
اما چرا می‌گوئیم درس ریاضی، ترس دارد؟
ریاضیات به این دلیل ترس دارد که: «مرا با ناتوانی‌هایم مواجه می‌کند.» طبیعی است که وقتی به سراغ حل مسائل می‌روم و می‌بینم نمی‌توانم آن‌ها را حل کنم پس؛ می‌ترسم.
یا مثلا به سراغ خواندن صورت سوالی می‌روم و برایم جا نمی‌افتد که صورت سوال از من چه می‌خواهد و موضوعات را با یکدیگر قاتی می‌کنم.
خب این ناتوانی‌ها، باعث جریحه‌دار شدن عزّت نفس‌مان می‌شود و آدم موضوعی که باعث جریحه‌دار شدن عزت نفس‌ش شود-در اینجا ترس از ریاضی- را به بیرون پرتاب می‌کند.

جنگنده باش

ما می‌خواهیم از این موضوع جریحه‌دار شدن عزت‌نفس‌مان، نترسیم. به خودمان بگوییم: «عزت‌نفس‌من جریحه دار شد؛ عیب و ایرادی ندارد؛ می‌ایستم و ایستادگی می‌کنم.»
موضوع جنگندگی موضوع مهمی است و من همیشه درموردش حرف میزنم، اینجا هم اشاره‌ی کوتاهی می‌کنم؛ چون در اینجا نیز مصداق پیدا می‌کند: « روحیه جنگندگی را ما باید در خودمان ایجاد کنیم، این روحیه جنگجو بودن همیشه در ما وجود ندارد.»
من می‌خواهم به شما دانش‌آموزان کنکوری، قولی را بدهم: اگر شما روحیۀ جنگندگی را در خود حفظ کنید و برنامۀ مطالعاتی خود را دنبال کنید و نوبت‌های مطالعاتی، مقدار ساعت‌هایی را که برای مطالعۀ درس ریاضی قرار داده‌ شده را بخوانید؛ و زمانی‌که  تست‌ها را کار می‌کنید؛ از نفهمیدن موضوعات نترسید و حتما  با خواندن پاسخنامۀ تشریحی، نکاتی دستگیرتان می‌شود و اگر باز می‌بینید که برایتان موضوع تست، درست و حسابی جا نیفتاده باید به درسنامه بازگردید و نگاهی بیندازید به آن تیپ سوال که قصد حل کردنش را داشتید و با بازگشت به درسنامه می‌بینید چه مثال زده شده است و آن نمونه را هم بخوانید؛ بعد از طی‌کردن این مراحل، آرام‌آرام برایتان جا‌ می‌افتد.

وقتم هدر نمی رود؟

توجه داشته‌باشید که شما ممکن است زمان بسیار زیادی را صرفِ مطالعه و تمرین برای درس ریاضی کنید بعد نتیجه‌ای که در کنکور برای این درس می‌آورید؛ در مقابل مطالعه این درس ناچیز باشد.
این نکته را در جدول اعداد انسانی‌ها هم میتوان دید که: «شما می‌توانید درصد درس ریاضی را حتی 30 بزنید، حتی 25 درصد بزنید ولی با درصد بالایی که در درس اقتصاد می‌آورید؛ بتوانید درس ریاضی را جبران کنید.»
شما می‌بایست 100 درصد انرژی را برای مطالعه و تمرین در درس ریاضی بگذارید تا نتیجۀ آن، 25 درصد در کنکور سراسری شود.
این درصد، برای شما کافیست.

چرا می‌گویم کافیست؟

«شما با درصدِ 100 در درس اقتصاد می‌توانید درصد ریاضی را جبران کنید؛ همچنین از رتبۀ زیر 100 آوردن نیز ناامید نشوید.»
نکتۀ مهم این‌جاست که 25 درصد در درس ریاضی برای درس رتبه‌های 400, 500, 600 و 700 نیز خوب است.

25 درصد یعنی چند سوال؟

در کنکور سراسری برای درس ریاضی 20 سوال طراحی می‌شود و پاسخگویی به هر سوال یعنی آوردنِ 5 درصد و 25 درصد در این درس یعنی پاسخگویی به 5 سوال در کنکور.
مطالعۀ پایۀ دوازدهم برای کسب 25 درصد (معادل 5 تست ریاضی در کنکور سراسری) کافیست. هرگاه می‌بینید در درس ریاضی پایۀ دوازدهم، مبحثی از این پایه، ریشه در پایه‌های قبلی دارد فقط آن پیش‌نیاز از سال‌های قبل را برای آن مبحث خاص از پایۀ دوازدهم بخوانید؛ این‌گونه می‌توانید در کنکور برای درس ریاضی 25 درصد به دست بیاورید.

نسخه عملی موفقیت در ریاضی کنکور

اولاً از ریاضی نمی‌ترسید؛ حمله می‌کنید.( برای اینکه بدانید حمله کردن یعنی چه ، مبحث‌های ریاضی را می‌خوانید و تست‌ها را کار می‌کنید؛ اگر برایتان جا نیفتاد، پاسخنامۀ تشریحی را مطالعه می‌کنید؛ واقع بین باشید و اگر دیدید جا نیفتاد به درسنامه باز می‌گردید و تمارین بیش‌تر را کار ‌کنید.
بارهــــا این روند را تکرار می‌کنید؛ بالاخره می‌توانید از 20 سوال ریاضی در کنکور، 5 سوال برای پاسخگویی پیدا می‌کنید.
«به 5 سوال پاسخ می‌دهید و درست هم جواب می‌دهید و 25 درصد برایتان کفایت می‌کند.»
برای هر دانش‌آموزی، خواندنِ یک‌سری مباحث، متفاوت است.
بیش‌تر توضیح می‌دهم:
درواقع شما برای اینکه بتوانید 25 درصد در درس ریاضی بزنید؛ مطالعۀ دسته‌های گوناگونی از مباحث، وجود دارند.
به‌طور‌مثال برای دسته‌ای از دانش‌آموزان حلِّ مباحث مربوط به تابع، ساده است؛ از این مباحث حداقل 2 سوال در کنکور طراحی می‌شود و شما می‌توانید 10 درصد بیاورید.
مثال دیگر:
مباحث دنباله‌ها در پایۀ دوازدهم «دنبالۀ حسابی؛ هندسی» جزو مباحثی هستند که شما دانش‌آموزان می توانید از آن‌ها نمره بیاورید.
‌آن‌ها نمره به دست‌آورید. ‌
من مباحثی را به شما پیشنهاد‌ می‌کنم و این مباحث را یادداشت کنید و الگو قرار دهید و بر روی این مباحث پیشنهادی کار کنید و در برنامۀ مطالعاتی گفته شده جای دهید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۶۰ رای
nunc lectus dapibus Lorem pulvinar in felis fringilla ipsum sed