معرفی رشته هوشبری بدون کنکور

هر ساله داوطلبان به دنبال قبولی در رشته های پیراپزشکی همچون هوشبری پرستاری اتاق عمل بهداشت علوم آزمایشگاهی و …. می باشند از این رو بعضی از منابع و سایت ها از وجود این رشته ها بدون کنکور خبر می دهند قبل از اینکه به وجود رشته هوشبری بدون کنکور بپردازیم رشته هوشبری را برایتان معرفی می‌کنیم.

معرفی رشته هوشبری :

هدف و ماهیت: دوره کاردانی هوشبری یکی از دورههای آموزش عالی )از شاخههای پیراپزشکی( است و هدف آن تربیت نیروی انسانی کارآمدی است که هر 1 یا 2 نفر از آنها بتوانند به عنوان دستیار یک متخصص بیهوشی زیر نظر وی در یک بخش اتاق عمل انجام وظیفه نمایند. فارغ التحصیالن هوشبری توانایی شناسایی دستگاه های اندازه گیری گازهای خون و سایر وسایل مربوط به رشته بیهوشی وتنظیم و کاربرد آنها شناسایی دستگاه های مختلف بیهوشی در اتاق عمل واستریلیزاسیون آنها بیهوش ساختن بیمار زیر نظر متخصص ومراقبت های قلبی و تنفسی وبیدار کردن او در پایان عمل درد شناسی احیای قلبی ریوی وانجام دادن بی¬حسی ناحیه ای وغیره در موارد کلینیکی پرستاری به روش علمی و مراقبت از بیماران بد حال را دارند. با توجه به تعدد اعمال جراحی به منظور کمک به متخصصین هوشبری تشکیل دوره کاردانی و کارشناسی هوشبری و تربیت افرادی کاردان و کارشناس در این زمینه و بکار گماردن آنها در بخشهای هوشبری زیر نظر متخصصان این رشته میتواند به استفاده بهینه از کار متخصصان بیهوشی بیانجامد. لطف یک هوشبر در حق بیمار موقعی آشکار میشود که ما در حالت بیداری سوزنی به دستمان فرو میرود رشته هوشبری هدفش تربیت افرادی است که به عنوان دستیار یک متخصص بیهوشی در طول دوره این رشته حداقل 2 سال است و دروس این رشته به صورت نظری عملی و کارآموزی در بیمارستانها عرضه میشود.بخش هوشبری اتاق عمل مشغول کار شوند در حال حاضر امکان ادامه تحصیل طی ضوابطی در دوره کارشناسی ناپیوسته پرستاری فراهم میباشد. رشته هوشبری در هر مقطعی که باشد محل کارش مراکز درمانی است. هوشبری یکی از حلقه های تکمیل کننده تیم درمانی است که جهت بهبود بخشیدن به شخص بیمار در مرکز درمانی حضور دارد. دروس این رشته به صورت نظری عملی وکار آموزی در عرصه است. فارغالتحصیالن هوشبری در صورت تمایل به ادامه تحصیل در رشته مرتبط می توانند از طریق رشته کارشناسی بیهوشی یا پرستاری اقدام نمایند. ادامه تحصیل کاردانی هوشبری در مقطع کارشناسی بیهوشی یا پرستاری به صورت ناپیوسته و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های پرستاری، آناتومی ، فیزیولوژی و دیگر زیر شاخه های علوم پزشکی امکان پذیر خواهد بود که در صورت پذیرفته شدن در هر یک از رشته های کارشناسی ارشد مذکور , شرح وظایف فرد تغییر یافته و از رشته هوشبری خارج می گردد )ادامه تحصیل در این رشته تا دکترای بیهوشی امکان پذیر نمی باشد( با توجه به توسعه و گسترش دامنه علوم مربوط به بیهوشی ، رشته کارشناسی هوشبری با تاکید بر یادگیری فعاالنه ، نوآوری ، کسب اطالعات و مهارت های بالینی جدید و مراقبت از بیماران به مطلوبترین شکل ممکن تاسیس شد این دوره یکی از دورههای آموزش عالی )از شاخههای پیراپزشکی( است که دانشجویان طی دوره آموزشی با اصول جدید , روشها , تجهیزات و وسایل مورد استفاده در مراقبت از بیمار بیهوش در اعمال جراحی عمومی , تخصصی و همچنین بخشهای مراقبت های ویژه و اورژانسها آشنا شده و نحوه مراقبت از بیماران در مراحل مختلف بیهوشی را به صورت نظری و عملی فرا می گیرند.

رشته هوشبری بدون کنکور

کسانی که دوره هوشبری را به پایان میرسانند قادرند:

-1دستگاههای بیهوشی و ما نیتورهای مختلف) تجهیزات کنترلی ( مورد استفاده در اطاق عمل و واحد مراقبتهای ویژه و دستگاههای تنفس مصنوعی را بخوبی بشناسند، قادر به استریلیزاسیون آنها باشند و بتوانند آنها را تنظیم نمایند و بکار برند.

-2دستگاههای اندازهگیری گازهای خون و سایر وسایل آزمایشگاهی مربوط به رشته بیهوشی را بشناسند و تنظیم کنند و بکار برند.

-3تحت نظر متخصص، بیهوش ساختن بیمار را شروع کنند و از بیمار بیهوش مراقبتهای قلبی – تنفسی بعمل آورند و در بازگرداندن بیمار از اثرات بیهوشی با متخصص بیهوشی همکاری نمایند .

-4در بخش های کلینیک درد، احیای قلبی – ریوی و انجام بیحسیهای ناحیهای و غیره به متخصصان هوشبری کمک کنند.

-5با مطالعه پرونده بیمار و شناسائی وی مطابق اصول علمی از بیمار پرستاری نمایند و نیز در واحد مراقبتهای ویژه از بیماران بدحال مراقبت کنند. به امر هوشبری بپردازند و موسسات و بیمارستانها حق ندارند کاردانها و کارشناسان هوشبری نمیتوانند مستقالً . بکار گمارند آنان را مستقلا به کار گمارند.

توجه !

این که ناامیدی بدترین راه حل در مواجه با مشکلات است چرا که نه تنها کمکی به حل مشکل شما نمیکند بلکه انرژی که میتوانست صرف حل مشکل شود را هم زائل میکنداز برخی وقایع است.

رشته هوشبری بدون کنکور واقعیت دارد؟

برخی از رشته های پیراپزشکی در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری دارای شرایط خاص می باشند که آر سال هم ارائه نمی شوند. رشته هوشبری نیز جز این رشته ها بوده و در برخی از دانشگاه های سراسری که داوطلب بونی هم جذب می‌کند ارائه می‌شود علاوه بر شرط بومی بودن آخرین مدرک تحصیلی داوطلب باید دیپلم نظام جدید یا دیپلم + پیش دانشگاهی و یا دارای مدرک کاردانی که معادل ساز مدرک پیش دانشگاهی هست باشد.

زمان ثبت نام رشته هوشبری بدون کنکور

همانطور که گفتیم رشته های پیراپزشکی بدون کنکور اعم از رشته هوشبری در دفترچه انتخاب رشته کنکور در مرداد ماه مشخص می‌شود که هر دانشگاهی که ارائه شد داوطلب باید بومی آن استان باشد یعنی اگر دانشگاه علوم پزشکی سمنان این رشته ارائه شود داوطلب باید بومی استان باشد.

دقت داشته باشید که گزینش برای این رشته ها بر اساس معدل کتبی نهایی دیپلم بوده و لی ممکن هست که شرایط تغییری داشته باشد.

از این سو در بازه زمانی انتشار دفترچه انتخاب رشته حتما از مشاور خود کمک بخواهید تا به خوبی راهنمایی شوید و اگر شرایط شرکت در این رشته هارو دارید کد رشته مربوط را در انتخاب رشته خود وارد کنید.

داوطلبان متقاضی رشته هوشبری بدون کنکور توجه کنند که ارائه این رشته بدون کنکور بستگی به تصمیم نهایی وزارت بهداشت داشته و ۵۰ ۵۰ می باشد پس به جای اینکه در انتخاب اين رشته ها دو به شک باشید بهتر است با برنامه ریزی دقیق و اصولی و با داشتن مشاوره از طریق رتبه به قبولی در این رشته اقدام کنید.

برای دریافت مشاوره قبولی در رشته هوشبری می‌توانید از طریق فرم درخواست مشاوره اقدام کنید

روز ها و ساعات مانده تا کنکور ! هیچ وقت برای شروع کردن دیر نیست

0روز0ساعت

سوالات متداول

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۱۴ رای
elementum ultricies neque. amet, vulputate, Praesent sed id ut Donec Praesent Aliquam