اصولی که قبل از کنکور سراسری باید انجام دهیم

با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور سراسری ، داوطلبان وارد مرحله مهمی از زندگی خود شده اند که می توانند با استفاده از روش های صحیح در اعلام نتایج نهایی به نتیجه مطلوب خود نزدیک شوند. عمده ترین مشکلات ماه آخر کنکور استرس زیاد ، عدم توانایی در مدیریت زمان در جلسه امتحان و عدم اعتقاد به توانایی های فردی است. قبولی در کنکور سراسری برای هر داوطلبی بسیار مهم است زیرا این اتفاق آینده ی او را شکل خواهد داد.

بارها با داوطلبانی برخورد کرده ایم که با اینکه برای شرکت در امتحان و مطالعه ی کافی داشته اند و آماده بوده اند، نتوانستند به تمام سوالات پاسخ درست دهند و در نتیجه در رشته مورد نظر موفق به کسب نمره قبولی نشدند و در آزمون رد شده اند.

حتما همه ی داوطلبان سوالاتی مانند “چه کاری می توانم انجام دهم؟ چگونه وقت خود را در جلسه کنکور تلف نکنم؟ ، چگونه می توانم استرس خود را کاهش دهم تا از جواب دادن اشتباه جلوگیری کنم؟ یا از سوالات مشابهی به ذهن شما آمده است. با توجه به اهمیت این موضوع ، در این مقاله اصولی که قبل از کنکور سراسری باید انجام دهیمد ، به طور کامل ذکر کردیم.

اصول قبل از کنکور سراسری

اصولی که قبل از کنکور سراسری باید انجام دهیم

وعده ی غذایی مناسب و خواب کافی

خوب است بعد از خوردن یک وعده غذایی مقوی و کوچک ، شب قبل از کنکور ساعت 10 بخوابید. البته خودتان بهتر از همه می دانید برای آمادگی کامل ذهنتان به چند ساعت خواب نیاز دارید پس خیلی سخت نگیرید.

تجربه نشان داده است که بعضی از غذاها باعث می شوند دیر به خواب بروید ، بنابراین سعی کنید شب قبل از امتحان غذاهای سالم و مقوی بخورید.

برای داشتن خواب راحت ، بدون قرص خواب ، بدون ورزش شدید ، بدون ماست و دوغ و هیچ چیز دیگری نیازی به انجام هیچ کاری نیست فقط سعی کنید قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید و سپس راحت بخوابید ولی این را هم به یاد داشته باشید، شما باید صبح به موقع بیدار شوید.

فرصت مطالعه مباحث جدید

یکی از اصولی که قبل از کنکور سراسری باید انجام دهیم درست کردن فرصت مطالعه ی مطالب جدید است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که شما سرانجام تا پایان اردیبهشت فرصت مطالعه مباحث جدید را از هر دوره دارید و ما مطالعه موضوعات جدید را برای اردیبهشت ماه به بعد توصیه نمی کنیم زیرا شما فرصتی برای تکمیل روند مطالعه یک موضوع را نخواهید داشت؛ بنابراین ، دروس خود را با دقت مرور کنید. اگر لازم است مبحث جدیدی را شروع کنید که تاکنون خوب مطالعه نکرده اید قبل از ماه اردیبهشت این کار را شروع کنید.

اول ماه اردیبهشت زمانی است که می توانید مباحثی را که در ماه های گذشته مطالعه کرده اید بخوانید و اگر در بعضی از قسمت های آن احساس ضعف می کنید آن را دوباره بخوانید و روند مطالعه را کامل کنید.

روز قبل از کنکور مطالعه تعطیل

اگر نیاز به مطالعه دارید ، فقط روی بخش نکات مهم تمرکز کنید و روی درسی که فکر می کنید مبهم یا پیچیده است ، نباشید. زیرا مطالعه فشرده در روز آخر نتیجه ای غیر از گیج شدن ذهن شما نخواهد داشت.

یک برنامه ریزی سبک و کارآمد داشته باشید

از مهم ترین اصولی که قبل از کنکور سراسری باید انجام دهیم داشتن یک برنامه ریزی دقیق است. درس جدیدی نخوانید ، آنچه خوانده اید بس است. اگر 80٪ مباحث کنکور را با کیفیت 100٪ خوانده اید ، بهتر از داوطلبانی است که 100٪ مباحث کنکور را با کیفیت 80٪ خوانده اند. به طور خلاصه ، ماه آخر زمان خواندن مطالب جدید نیست ، زمان خواندن دوباره است. شما فقط باید مرور کنید. اما چگونه؟ پاسخ این سوال به نحوه تحصیل در سال تحصیلی بازمی گردد. اگر در طول سال ، هنگام مطالعه دروس و امتحانات خود مشخص کرده باشید که در کدام قسمت ضعف دارید و قسمت برای شما سخت تر است، خیلی خوب هست زیرا کار شما را آسان تر می کند.

برای بازخوانی می توانید از انواع تست های موجود استفاده کنید. البته آزمون در دوره های خاص بیشتر از دروس عمومی است. دوره های عمومی (و به ویژه دوره های ادبیات و آموزش) را می توان با خلاصه یا علامت گذاری کتاب و جزوه خود گذراند.

مشکل فراموش کردن مطالب

یکی از مواردی که در چند ساعت قبل از آزمون برای تعدادی از داوطلبان اتفاق می افتد احساس فراموشی مطالبی است که آنها به خوبی یاد گرفته اند. توجه داشته باشید که این احساس نادرست است و وقوع آن طبیعی است و معمولاً در همان دقایق اولیه آزمون با گرم شدن ذهن از بین می رود.

بسیاری از داوطلبان فکر می کنند که ممکن است یک موضوع خاص را از یک درس خاص فراموش کرده باشند. این تفکر به دلیل مجاورت با کنکور سراسری در ذهن اکثریت داوطلبان آزمون کنکور سراسری اتفاق می افتد و فقط از کارآیی داوطلب می کاهد و بر استرس وی می افزاید. این احساس باعث می شود داوطلب وسواس زیادی در خواندن و بازخوانی همه مباحث داشته باشد ، این کار وقت زیادی از او می گیرد. مطمئن باشید اگر این زمان باقیمانده را با دقت و با برنامه ای اصولی مطالعه و جمع بندی کنید ، در ابتدای جلسه آزمون با حداکثر آمادگی حضور خواهید داشت.

در امتحانات جامع شرکت کنید

از دیگر اصولی که قبل از کنکور سراسری باید انجام دهیم این است که در آزمون های جامع شرکت کنید و خودمان را محک بزنیم. در این ماه های اخیر ، موسسات مختلف آزمون های جامعی را در برنامه های خود گنجانده اند. این تست های جامع فرصتی عالی برای شما فراهم می کند تا خود را به طور جدی از نظر علمی محک بزنید. فرصت شرکت در این آزمونهای جامع را از دست ندهید.

دروس عمومی را جدی بگیرید

آخرین اصولی که قبل از کنکور سراسری باید انجام دهیم جدی گرفتم دروس عمومی است. روند ایده آل برای مطالعه دوره های عمومی در زمان باقیمانده این است که در وهله اول ، نسبت دوره های خصوصی و عمومی باید یکسان باشد و شما نباید از اهمیت مطالعه این دوره ها در آینده ای نزدیک غافل شوید.

علاوه بر مطالعه روزانه دروس عمومی ، حتماً تست های زمان دار بزنید. بررسی امتحانات زمان بندی شده دروس عمومی سرعت عمل شما را افزایش می دهد و دقت شما را در برخورد با آزمون های دروس عمومی در کنکور سراسری افزایش می دهد. از طرف دیگر ، اگر در آزمون های زمانی برای موضوعات عمومی در یک موضوع خاص مانند تشابه معنایی ادبیات یا ترجمه عربی یا هر موضوع دیگر ضعف دارید ، می توانید به سرعت مشکل خود را در آن موضوع خاص حل کنید.

توجه !

این که ناامیدی بدترین راه حل در مواجه با مشکلات است چرا که نه تنها کمکی به حل مشکل شما نمیکند بلکه انرژی که میتوانست صرف حل مشکل شود را هم زائل میکنداز برخی وقایع است.

اصولی که هنگام از کنکور سراسری باید انجام دهیم

شناسایی منطقه آزمون

داوطلبان باید یک روز قبل از امتحان حوزه امتحانی خود را مشخص کنند تا در روز امتحان با آرامش کامل در جلسه آزمون شرکت کنند. بخاطر داشته باشید که آدرس حوزه آزمون ، تعداد داوطلب و سایر اطلاعات داوطلبان در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ذکر شده است.

دواطلبان علاقه مند به رشته دانشگاه آزاد

داوطلبانی که علاقه مند به انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد هستند ، در آزمون تلفیقی سازمان سنجش شرکت می کنند. برای اینکه آمادگی شرکت در جلسه آزمون را داشته باشند ، کلیه متقاضیان باید مواردی را که در این بخش به آنها پرداخته شده مشاهده کنند تا نتیجه مطلوبی را کسب کنند.

مدیریت زمان

هنگام شرکت در کنکور سراسری مدیریت زمان و نحوه پاسخگویی به سوالات بسیار مهم و ضروری است و داوطلب باید در مدت زمان محدود به سوالات پاسخ صحیح دهد.

در شرایطی که حل سوالات به زمان زیادی نیاز دارد یا بین دو گزینه تردید دارید. از این نوع سوالات عبور کنید و حل آن ها برای زمان های آخر بگذارید تا وقت کافی برای جواب دادن به باقی سوالات را داشته باشید.

در مواردی که نمی دانید چطور سوال را حل کنید یا بعد از وقت گذاشتن ، متوجه شدید که جواب اشتباه است ، کنار این سوال خط تیره بگذارید و از آن عبور کنید.

سرانجام ، بعد از اینکه به سوالات یک درس کاملاً پاسخ دادید ، اگر وقت اضافی دارید ، به سوالاتی که پاسخ نداده اید برگردید و روی آن سوالات فکر کنید و بعد از حل آن سوالات اگر زمان اضافه داشتید حتما یک بار جواب های خود را چک کنید.

اگر به ترتیب دروس پاسخگویی به سوالات آزمون سراسری عمل نکردید ، حتماً هنگام پر کردن پاسخ نامه ، شماره پاسخ را با شماره پرسشنامه بررسی کنید.

 جای خالی و سوالات چهار گزینه ای را به درستی پر کنید.

اصول قبل از کنکور سراسری

نحوه ی پاسخگویی به سوالات

قبل از بررسی گزینه ها ، سوالات اصلی را با دقت بخوانید. اگر مطمئن هستید سوالی را اشتباه انجام داده اید زیر آن خط بکشید تا در آخر بتوانید به آن سوال جواب درست دهید.

به کلمات کلیدی در سوالات کنکور سراسری بسیار توجه کنید. کلمات مشابه: کدام یک درست است ، کدام یک نیست ، چه نامیده می شود ، چگونه است ، کدام یک مهم تر است ، کدام یک نادرست است ، کمترین ، بیشترین ، حداکثر ، حداقل ، مقایسه و … حتما توجه کنید تا سوالی را اشتباه پاسخ ندهید.

امیدوارم این مقاله از زودبیست برای شما مفید بوده باشید و شک نداشه باشید اگر به این نکات در زمان قبل از آزمون کنکور سراسری و هنگام کنکور را به طور کامل رعایت کنید و همچنین هنگام مطالعه ی دروس همه ی مطالب را با دقت بخوانید و انواع تست ها را حل کنید در ازمون کنکور سراسری نتیجه ی مطلوب خود را کسب خواهید کرد.

روز ها و ساعات مانده تا کنکور ! هیچ وقت برای شروع کردن دیر نیست

0روز0ساعت

سوالات متداول

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۶ از ۵
از مجموع ۱۸ رای
mattis felis elit. efficitur. neque. Aliquam elementum ut mi,